Výstava panenek v krojích z Horácka a Podhorácka je umístěna ve vestibulu zámku Muzea Vysočiny Třebíč. Potrvá do konce prázdnin. Součástky krojů pochází z dílny Marie Žílové a její dcery Evy Jurmanové, které byly oceněny prestižním krajským titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina.
V Městském muzeu ve Velké Bíteši na Masarykově náměstí čp. 5 probíhá od 1. července do 30. srpna 2024 výstava "Lidová architektura v krajině Žďárských vrchů". Jedná se o výběr fotografií z dokumentace etnografického pracoviště Muzea Vysočiny Třebíč věnovaný Dnům lidové architektury Čech, Moravy a Slezska. Autorka snímků Silva Smutná zachytila kouzlo a autentický půvab tradičních staveb zdobících krajinu malebného horáckého regionu, v němž se dodnes odráží harmonie mezi člověkem a přírodou pro tuto oblast tak typická.
Otevřena je od úterý do pátku v čase 8–12 hodin a 14–16 hodin. Aktuální informace zde. Mimo otevírací dobu je možno návštěvu objednat telefonicky: 566 789 380, 731 852 112, nebo e-mailem: muzeum.velkabites@seznam.cz.
Ve dnech 22. března až 12. května 2024 probíhá v galerii Tympanon na zámku v Třebíči výstava "Dobré samo se chválí aneb nástěnné kuchařky z muzejní sbírky". Více informací zde.
Komentovaná prohlídka výstavy Dobré samo se chválí s kurátorkou výstavy Petrou Zelenkovou proběhlo v úterý 7. května v 16 hodin v galerii Tympanon na zámku v Třebíči.
Ve dnech 27. února až 27. března 2024 probíhá v prostorách zámecké kavárny v Třebíči výstava fotografií z dokumentace Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury nazvaná „Lidová architektura na Novoměstsku – propojení minulosti s přítomností“. Kurátor: Kateřina Křížová.
V podhůří Žďárských vrchů můžeme stále ještě objevit malebné roubenky a další pozůstatky lidového stavitelství převážně z 19. a počátku 20. století. Fotografie dokumentují současný stav některých vybraných objektů v obcích Vříšť, Líšná, Kadov, Krátká, Daňkovice a Herálec. Jejich původní tvarosloví v nich zůstává stále patrné i přes pozdější stavební zásahy, které ve své podstatě představují také určitou lidovou formu venkovského stavitelství dnešní doby.