HORÁCKÉ SVATEBNÍ PRAPORCE

Ukázka svatebních praporců ze sbírek telčského muzea

Mgr. Eva Kolajová z regionálního pracoviště měla ve čtvrtek 13. března 2025 od 17h přednášku v Muzeu Vysočiny Jihlava - pobočka Telč. Posluchače seznámila s ojedinělých fenoménem svatebních praporců z Horácka, které jsou zajímavou ukázkou lidové figurální výšivky z této oblasti.

ŠÁTKY – SOUČÁST TRADIČNÍHO LIDOVÉHO ODĚVU DŘÍVE I V SOUČASNOSTI

Čtvrtek 20. února 2025 v 18 hodin, sál Alšovka, Alšova ul. 975/15, Znojmo – Silva Smutná z etnografického pracoviště Muzea Vysočiny Třebíč seznámila posluchače v rámci 45. přednáškového cyklu Jihomoravského muzea ve Znojmě s historií a současností užívání šátku jako úboru hlavy v tradiční lidové kultuře na Horácku a Podhorácku. Přednáška byla následně doplněna praktickou ukázkou vázání šátku tzv. "na věnec".

KROJOVANÉ PANENKY VE SBÍRCE MUZEA VYSOČINY TŘEBÍČ

Čtvrtek 9. ledna 2025 v 10 hodin, Šmeralův statek v Třebíči, Cyrilometodějská ulice 48/4 – přednáška nejen pro seniory "Krojované panenky ve sbírce MVT". A Penzion pro seniory s. r. o. v Krahulově v pátek 17. ledna 2025 v 10 hodin. Mgr. Petra Zelenková z regionálního etnografického pracoviště Muzea Vysočiny Třebíč promluvila o loňské mimořádné akvizici souboru krojovaných panenek autorek Marie Žilové a její dcery Evy Jurmanové z Nového Veselí na Žďársku. Výklad doprovodila bohatou obrazovou prezentací, pustila i dva krátké filmové medailonky obou tvůrkyň. Sál na Šmeralově statku byl takřka naplněn. O týden později vyšel článek v Horáckých novinách od Petra Herbrycha. Přednášku zopakovala spolu s Mgr. Evou Kolajovou v Penzionu pro seniory v Krahulově následující pátek.

LIDOVÉ PÍSNĚ A TANCE NEJEN V KROJÍCH

Středa 8. ledna 2025 v 18 hodin v prostorách Mateřské školy Náramč – Silva Smutná z regionálního etnografického pracoviště seznámila přítomné se starými lidovými písněmi a tanci z Horácka a Podhorácka. Hodinu a půl dlouhý výklad doplnila názornými videoukázkami. Akci pořádala krojovaná chasa z Náramče pro širokou veřejnost, někteří zájemci přijeli dokonce až z Okříšek (Okřešánek). Po přednášce bylo možné zakoupit si publikace – zpěvníky a CD z produkce Muzea Vysočiny Třebíč.