Autor: Miroslav Válka. Vydavatel: Masarykova univerzita. Rok vydání: 2024. Náklad: vydání první. Výroba: Metoda, spol. s.r.o., Brno. ISBN: 978-80-280-0482-8. Kamenina sehrála důležitou roli v keramické výrobě 18. a 19. století. Poznáme ji podle bělavého střepu, proto se také nazývá bělnina. Její vznik je úzce spjat s nástupem klasicismu v Anglii. Odtud se šířila do dalších zemí západní a střední Evropy. V Čechách vznikaly továrny na výrobu kameninového nádobí v blízkosti nalezišť vhodné bílé hlíny, které se nacházely v oblasti Moravského krasu (východomoravský okruh) a v okolí Znojma (jihomoravský okruh). Keramická tovární a řemeslná výroba kameniny tzv. jihomoravského okruhu je bohatě zastoupena v etnografické sbírce Muzea Vysočiny Třebíč od rané produkce monochromně polévané kameniny wedgwoodovského typu (Vranov nad Dyjí, Kravsko) po druhý výrazný typ hnědě polévané kameniny zdobené rytým písmem či světlým plastickým reliéfem s převážně náboženskými výjevy (Rouchovany, Znojmo, Kravsko). S produkcí kameniny a historickými reáliemi její výroby na území celé Moravy se můžete seznámit v publikaci Kamenina na Moravě, jejímž autorem je doc. PhDr. Miroslav Válka, Ph.D. Součástí bohaté obrazové dokumentace jsou také předměty ze sbírky Muzea Vysočiny Třebíč. Kniha představuje souhrnný přehled výroby kameniny na Moravě, který dosud v odborné literatuře chyběl a ocení ji každý zájemce o dějiny keramické výroby.
Vydáno ke 120. výročí narození významného národopisce oblasti západní a jižní Moravy. Texty: Jitka Katovská, Silva Smutná, Dobromila Vlčková. Odborná spolupráce: Eva Kolajová, Katina Lisá. Jazyková korektura: Milena Veselá. Reprodukce fotografií, kreseb a tiskovin: Jitka Katovská, Eva Kolajová, Josef Prodělal, Silva Smutná, Michal Zábrš. Grafika: Veronika Zábršová. Vydavatel: Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace. Vydáno v Třebíči, 2021. Náklad: 300 ks. Výroba: Apis Press, s. r. o. ISBN 978-80-86894-57-7
Vybrané lidové zvyky dodnes dodržované v příhraničních regionech jižních Čech, Vysočiny, jižní Moravy a Dolního Rakouska. Ausgewählte Bräuche, die bis heute in den Grenzregionen von Südböhmen, Vysočina, Südmähren und Niederösterreich gelebt werden. Autoři/Auteren: Mgr. Alexandra Zvonařová, Mgr. Jiří Mačuda, PhD. Odborná spolupráce/professionelle Zuzammenarbeit: Mag, Fabio Gianesi, Mgr. Jitka Katovská, PhDr. Katina Lisá, PhDr. Dana Nováková, Mgr. Eva Kolajová, PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., Silva Smutná, Mgr. Josef Šuba, Mag. Ulrike Vitovec. Fotografie/Foto: Markus Böck, Mgr. Petr Eckl, Miloslava Fidlerová, Jaroslav Frecer, Jan Janda, Mgr. Jitka Katovská, Mgr. Eva Kolajová, Milan Kolář, Jana Koutníková, PhDr. Katina Lisá, Matěj Liška, Mgr. Jana Lochmanová, Mgr. Irena Novotná, Jitka Pešlová, Silva Smutná, PhDr. Jan Šimánek, František Šimík, Drahomíra Trčková, Helene Vögler, Alois Vybíral, Mgr. Alexandra Zvonařová. Překlad/Übersetzung: PaedDr. Vladimíra Květounová. Grafický návrh přebalu/Grafische Umschlagsgestaltung: Mgr. Helena Svobodová. Vydavatel/Herausgeber: Jihočeský kraj, Krajský úřad, Odbor kultury a památkové péče. Místo a rok vydání: České Budějovice 2021. Náklad: 100 ks/Stück. ISBN: 978-80-87520-72-7
Autoři/Auteren: Mgr. Jiří Mačuda, PhD., Mgr. Alexandra Zvonařová. Odborná spolupráce/professionelle Zuzammenarbeit: Mag, Fabio Gianesi, Mgr. Jitka Katovská, PhDr. Katina Lisá, PhDr. Dana Nováková, PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., Silva Smutná, Mgr. Josef Šuba, Mag. Ulrike Vitovec. Fotografie/Foto: Miloslava Fidlerová, Jaroslav Frecer, Mgr. Jana Lochmanová, Mgr. Irena Novotná, Jitka Pešlová, Adolf Randl, Silva Smutná, Irena Tauerová, MgA. Jakub Valášek, Alois Vybíral, Mgr. Alexandra Zvonařová. Kresby/Zeichnungen: Eva Anlaufová. Překlad/Übersetzung: PaedDr. Vladimíra Květounová. Rok vydání: 2020. Sazba a tisk: Karmášek reklamní agentura a tiskárna, České Budějovice. ISBN: 978.80-87520-62-8. Katalog byl vydán v rámci projektu ATCZ59 Mezinárodní kulturní platforma I-CULT, který je financován z programu přeshraniční spolupráce INTERREG V–A Rakousko – Česká republika. Dieser Katalog erscheint im Rahmen des EU-Projekts ATCZ59 Internationale Kulturplattform I-CULT, das aus Mitteln des Europäischen Fonds für regionale Entwicklung im Kooperationsprogramm INTERREG V–A Öesterreich – Tschechische Republik kofinanziert wird.
Autor: Kolektiv. Spolupracovali: Jitka Katovská, Katina Lisá, Jiří Mačuda, Claudia Nemec, Dana Nováková,. Markéta Skořepová, Silva Smutná, Josef Šuba, Alexandra Zvonařová. Vydavatel: Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace. Rok vydání 2020. Náklad: 1000 ks. Výroba: Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s r. o. ISBN 978-80-86894-54-6. Dvojjazyčná publikace Z receptáře našich předků / Aus den Rezeptbüchern unserer Vorfahren je jedním z výstupů dvouleté spolupráce etnografů čtyř regionů – Jižních Čech, Vysočiny, Jižní Moravy a Dolního Rakouska. Jejím cílem je přiblížit stravování našich předků nejen obvyklou výkladovou formou, ale především za pomoci konkrétních receptur a návodů. Čerpá z výsledků terénních výzkumů, ze vzpomínek pamětníků a zachycuje prostou lidovou stravu obyvatel venkova a menších měst na přelomu devatenáctého a první poloviny dvacátého století. Kniha v praktické kroužkové vazbě je rozdělena do šesti tematických oddílů, které odpovídají nejčastěji podávaným pokrmům a užívaným surovinám – polévky a zavářky, recepty ze zeleniny, luštěnin, obilí a hub, bramborové pokrmy, moučné pokrmy, masité pokrmy a omáčky, publikaci pak uzavírá poslední kapitola se svátečními pokrmy, pečivem a nápoji. Tato nově vydaná publikace zahrnuje celkem stovku receptů ze všech koutů česko-moravsko-rakouského příhraničí, které jsou kromě úvodního výkladového textu představeny a doplněny i obrázky zachycujícími některé popisované pokrmy či dobové vybavení kuchyní. Svým čtenářům tento receptář přináší nejen čistě teoretické poučení, ale rovněž praktický návod, jak nahlédnout do každodenního života našich pradědečků a prababiček prostřednictvím přirozeného, zdravého a hospodárného stravování. V rámci projektu přeshraniční spolupráce INTERREG V–A Rakousko – Česká republika/Mezinárodní kulturní platforma ATCZ59 – I-CULT tak vznikla atraktivní publikace, kterou je možné zakoupit v Muzeu Vysočiny Třebíč a některých dalších muzejních institucích Kraje Vysočina.
Autor: Lubomír Tyllner. Spolupracovali: Dagmar Makovcová a Markéta Skořepová. Vydavatel: Muzeum Vysočiny Pelhřimov, příspěvková organizace. Rok vydání 2018. Náklad: 400 ks. Výroba: Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s r. o . ISBN 978-80-87228-19-7. Pelhřimovsko v lidové písni představuje svým obsahem i rozsahem unikátní zpěvník lidových písní. Jeho autorem je doc. Lubomír Tyllner, přední odborník na problematiku (jiho)české lidové hudby. Poslední, mnohem skromnější výbor byl vydán v 80. letech, aktuální zpěvník obsahuje i řadu dosud nepublikovaných písní. Všechny písně doplňují notové záznamy a odkazy na zdroje, které je zachytily. Publikaci zdobí fotografie míst, kde byly jednotlivé písničky zaznamenány. Knihu lze zakoupit v pokladně Muzea Vysočiny Pelhřimov (Masarykovo nám. 12, Pelhřimov), případně objednat na telefonním čísle 565 323 184 nebo e-mailem na adrese: d.kurkova@muzeumpe.cz. Prodejní cena: 149 Kč + poštovné.
Vydalo: Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč za podpory Ministerstva kultury ČR. Rok vydání 2018. Náklad 300 kusů. Výroba: Upgrade CZ s. r. o. Tato propagační brožura zpřístupňuje veřejnosti na jednotlivých volně vložených kartách dosud živé jevy tradiční lidové kultury, které byly zapsány za prestižní krajský seznam nemateriálních statků pro svoji autenticitu, kulturně – historickou ojedinělost i mimořádnou časovou kontinuitu v regionu Horácka a Podhorácka. Jednotlivé statky tradiční lidové kultury jsou výrazným prvkem kulturní reprezentace a identity Kraje Vysočina; i tento tištěný propagační materiál, který je slovem i obrazem přibližuje, lze každoročně doplňovat o nově zapsané nemateriální statky tradiční lidové kultury tak, jak jsou naším regionálním pracovištěm postupně identifikovány, zdokumentovány a nominovány.
Vydalo: Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč za podpory Ministerstva kultury ČR. Rok vydání: 2018. Náklad: 300 kusů. Výroba: Upgrade CZ s. r. o. Tento propagační materiál přibližuje práci odborného pracoviště při Muzeu Vysočiny Třebíč, které garantuje péči o tradiční lidovou kultury v Kraji Vysočina a za účelem zachování tradice, povědomí o rukodělné výrobě a konkrétních řemeslných dovedností oceňuje každoročně od roku 2016 výrazné osobnosti regionu Horácka z různých oborů rukodělné výroby. Na jednotlivých volných kartách jsou v této brožuře prezentováni mistři řemesla chronologicky tak, jak jim byl titul udělen, jejich osobnost i řemeslo jsou přiblíženy průvodním textem a fotografickou dokumentací. Každým rokem mohou být jmenováni noví mistři tradiční rukodělné výroby, dle toho bude materiál postupně doplňován.
Autor: Marta Toncrová – Silva Smutná (eds.). Vydavatel: Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace a Etnologický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i., Praha – pracoviště Brno. Rok vydání 2017. Náklad: 1000 ks. Výroba: Upgrade CZ, s. r. o. ISBN 978-80-86894-42-3 (MVT). ISBN 978-80-88081-12-8 (EÚAVČR). Kniha je určena pro nejmladší generaci, obsahuje 100 písní – dvacet z každého okresu Kraje Vysočina. Písně jsou uspořádány v abecedním pořadí. Nápěvy jsou transponovány tak, aby se melodie pohybovala v rámci jednočárkované oktávy a byla tak přístupna hlasovým možnostem malých zpěváků. Texty v notografii jsou děleny podle vokálních pravidel, jak je obvyklé v písňových edicích. Texty ponechány beze změny v tom tvaru, jak je zaznamenali sběratelé. Pro lepší porozumění archaickým slovům jsou u příslušných písní připojeny vysvětlivky nářečních a méně srozumitelných výrazů. Kniha je neprodejná, byla distribuována přímo do všech škol v Kraji Vysočina (MŠ, ZŠ, ZUŠ, folklorní soubory), jedná se přibližně o 430 míst. Publikace byla vydána na základě finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Kraje Vysočina.
Slavnostní uvedení zpěvníku se konalo 7. prosince 2017 v Kamenném sále třebíčského zámku.
ODKAZY: Tisková zpráva; ; Slavnostní uvedení zpěvníku, 1. část (VIDEO); Slavnostní uvedení zpěvníku, 2. část (VIDEO); Slavnostní uvedení zpěvníku, 3. část (VIDEO); Slavnostní uvedení zpěvníku, 4. část (VIDEO)
Autor: Skořepová Markéta. Vydavatel: Muzeum Vysočiny Pelhřimov, příspěvková organizace. Rok vydání 2016. Náklad: 400 ks. Výroba: Nová tiskárna Pelhřimov, s.r.o. ISBN 978-80-87228-14-2. Publikace Kramářské písně ze sbírky Muzea Vysočiny Pelhřimov přináší katalog 300 jarmarečních písní uchovávaných v pelhřimovském muzeu. Mezi těmito tisky převážně z konce 18. a první poloviny 19. století lze najít senzačních vyprávění o mordech a zázracích, modlitby, písně zbožných poutníků, životopisy svatých, lyrické verše o lásce i obhroublou satiru. Každá píseň je v katalogu představena pomocí reprodukce a krátkého popisu, jež zahrnuje i obsah tisku. Vydání publikace bylo financováno Ministerstvem kultury České republiky z grantu Podpora tradiční lidové kultury v roce 2016.
Trojdílná edice byla vydána ve spolupráci Muzea Vysočiny Třebíč, příspěvkové organizace a brněnského pracoviště Etnologického ústavu Akademie věd České republiky. Do tisku ji připravily editorky Marta Toncrová a Silva Smutná. Vydavatelský projekt finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky. Písně byly vybrány převážně z dosud neotištěných rukopisných pramenů uložených v naprosté většině ve fondech brněnského akademického pracoviště. Písně zapsali různí sběratelé od počátku 20. století do poválečné doby. Rovněž jsou připojeny písňové zápisy ze současných výzkumů Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina (díl I. a II.), dále materiály z muzejních archivů, ze soukromých zdrojů, také písně ze starších tisků a regionální literatury. Použity jsou rovněž fotografické materiály z muzejních institucí, státního archivu, obecních úřadů i ze soukromých zdrojů. Knižní svazky mají jednotné grafické řešení. Obsahují 512 stran + 8 stran přílohy, formát A5. Jsou opatřeny anglickým a německým resumé, pěti typy rejstříků, mapou, 80 černobílými fotografiemi a v příloze na osmi stranách fotografiemi barevnými. Užití knihy jako příručního zpěvníku podporuje šitá vazba a dvě textilní záložky. Knihy je možno zakoupit na pokladně Muzea Vysočiny Třebíč (zámek Třebíč) za 250 Kč. Dále v některých knihkupectvích a v informačních centrech v regionu: Tišnov, Velká Bíteš, Náměšť nad Oslavou, Jaroměřice nad Rokytnou, Moravské Budějovice a Jemnice. Zájemci ze vzdálenějších míst si je mohou objednat a muzeum jim je zašle poštou.
Autor: Marta Toncrová – Silva Smutná (eds.). Vydavatel: Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace a Etnologický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i., Praha – pracoviště Brno. Rok vydání 2015. Náklad: 700 ks. Výroba: Upgrade CZ s. r. o. ISBN 978-80-86894-36-2 (MVT). ISBN 978-80-87112-96-0 (EÚAVČR). V devíti tematických celcích – písně milostné, rekrutské a vojenské, žertovné a pijácké, ke kalendářním obyčejům, k obyčejům životního cyklu, písně k tanci, písně epické, duchovní a pohřební, písně k poutím a procesím, je uvedeno celkem 308 písní, sesbíraných 16 sběrateli, kterým je zazpívalo 64 zpěváků v 32 lokalitách. Autorkami úvodních studií jsou Marta Toncrová a Irena Ochrymčuková.
Týdeník Tišnovské televize – reportáž ze slavnostního uvedení knihy
Autor: Marta Toncrová – Silva Smutná (eds.). Vydavatel: Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace a Etnologický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i., Praha – pracoviště Brno. Rok vydání 2013. Náklad: 700 ks. Výroba: Upgrade CZ s. r. o. ISBN 978-80-86894-25-6 (MVT). ISBN 978-80-87112-71-7 (EÚAVČR). V osmi tematických celcích – písně milostné, rekrutské a vojenské, žertovné a pijácké, písně ke kalendářním obyčejům, k obyčejům životního cyklu, písně o řemeslech a stavech, písně epické a duchovní – je celkem uvedeno 284 písní sesbíraných 37 sběrateli, kterým je zazpívalo 72 zpěváků v 45 lokalitách. Autorkami úvodních studií jsou Marta Toncrová a Eva Tomášová.
Autor: Marta Toncrová – Silva Smutná (eds.). Vydavatel: Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace a Etnologický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i., Praha – pracoviště Brno. Rok vydání 2011. Náklad: 500 ks. Výroba: Nakladatelství Debora, spol. s. r. o. Praha. ISBN 978-80-86894-18-8 (MVT). ISBN 978-80-87112-54-0 (EÚAVČR). V devíti tematických celcích – písně milostné, vojenské a rekrutské, žertovné a pijácké, písně ke kalendářním obyčejům, k obyčejům životního cyklu, písně o řemeslech a stavech, písně k tanci, písně epické a ukolébavky – je uvedeno celkem 342 písní sesbíraných 23 sběrateli, kterým je zazpívalo 107 zpěváků v 46 lokalitách. Autorkami úvodních studií jsou Marta Toncrová a Silva Smutná.
Autor: Helena Nováková. Vydavatel: Muzeum Vysočiny Pelhřimov, příspěvková organizace. Rok vydání: 2006. Náklad: 500 výtisků. Vytiskla: Nová tiskárna Pelhřimov, s. r. o. v roce 2006. ISBN 80-903488-7-4. Tento ediční počin zpřístupňuje sbírkové předměty pelhřimovského muzea tak, jak jsou evidovány v jeho textilním sbírkovém fondu. Koutní plachty, které byly převážně v 19. století typickou součástí ženského venkovského vybavení, provázely život žen při významných životních událostech, ke kterým bezesporu patří porod dítěte. Koutní plachty nazývané též koutnice sloužily k zakrytí postele s rodičkou a dítětem a měly poskytoval alespoň částečné soukromí v jinak nepřetržitém chodu domácnosti. Koutním plachtám byla připisována i určitá magická moc, což se zrcadlí i na jejich bohatých a důmyslných výšivkách.
Autor: Věra Thořová. Vydavatel: Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, p.o. Rok vydání: 2009. Náklad výtisků: 500 kusů. Tisk: Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s. v roce 2009. ISBN 978-80-87302-01-9. Z kraje kolem Havlíčkova brodu a Přibyslavy dosud nebyly publikovány záznamy lidových písní z etnografických výzkumů provedených v této oblasti. Z podnětu ředitele havlíčkobrodského muzea MgA. Jiřího Jedličky byl vydán soubor dosud nezveřejněných záznamů lidových písní sesbíraných v tomto regionu, které jsou uložené v rukopisných fondech Etnologického Ústavu AV ČR v Praze. Zpěvník Lidové písně z Havlíčkobrodska obsahuje 79 písní zaznamenaných Boženou Koutníkovou v roce 1910 a 60 písní ze sběru autorky této publikace Věry Thořové, která písně zachytila na konci 50. let 20. stol. Na závěr zpěvník doplňují tři současné hudební záznamy ze soukromého archivu Lucie Honsigové.
Podrobnější informace naleznete na stránkách MVT v sekci – ZDE.