Horácká muzika

Pocta sv. Janu Nepomuckému

Záznam pořadu Pocta Janu Nepomuckému věnovanému 300. výročí vysvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře v roce 2022. Písně jsou převzaty z historických poutních kancionálů a sbírek lidových písní Horácka. Doplňují je instrumentální mezihry převzaté z děl barokních skladatelů. V průvodních textech jsou použity úryvky z barokních kázání pronesených v letech největší slávy žďárského cisterciáckého kláštera.

Horácká muzika

Jak studánka otvírá se.

Milý posluchači, právě jsi otevřel studánku horáckých písní, které nás okouzlily svou zemitostí a prostou krásou. Slyšíme v nich ozvěnu hudby z různých končin naší země, cítíme, že folklor nemá hranic, a těší nás být součástí příběhu lidové hudby na Horácku. A teď se můžeš připojit i Ty – rozčeř hladinu studánky, zaposlouchej se do moudrosti našich předků a zazpívej si s námi, aby horácká lidová píseň žila i nadále. Příjemný poslech!

Horácká muzika, 2018

Lidové písně z Podhorácka

Výběr z trojdílné knižní sbírky zpívají zpěváci a zpěvačky z Velkobítešska

Vydání hudebního disku Lidové písně z Podhorácka se uskutečnilo v roce 2016 ve snaze ulehčit přístup k lidovým písním běžnému zájemci, který není zběhlý v notaci. Audio nosič obsahuje výběr 68 písní ze stejnojmenné trojdílné edice. Celková délka zvukového záznamu je 73 minut, zapojilo se 24 zpěváků a muzikantů. Snahou sestavovatele bylo ukázat různorodost tvarů, šíři písňových druhů i rozmanitou uměleckou úroveň či technickou náročnost písní pro reprodukci. Pro realizaci této hudební nahrávky se sešli zpěváci, zpěvačky a muzikanti z města Velké Bíteše, jejich příbuzní, přátelé a rodáci. Jsou to interpreti různého věku i pěveckých zkušeností tak, jak se lidé v místním společenství obvykle setkávají při různých příležitostech, kdy zaznívají školené i neškolené hlasové projevy. Ostatně takto lidová píseň na Podhorácku žila ve své původní podobě a ve svých starších funkčních vazbách. V hlavním hudebním doprovodu zaznívá akordeon a v několika písních housle a flétna. Jedna ze vzácných předností lidové písně je její snadnost pro každého, kdo má hlas a chuť zpívat, od raného věku až po poslední roky životního běhu. Věříme, že písňový výběr na tomto hudebním nosiči, najde své uplatnění mezi všemi, kteří vnímají lidovou píseň jako společníka a milého průvodce na cestě životem.

 

Obsah bookletu: Tomášová Eva Vydavatelský projekt Lidové písně z Podhorácka. Toncrová Marta Jak se zpívalo na Podhorácku. Smutná Silva Zpěváci a muzikanti. Foto: Smutná Silva, Tomášová Eva, Zacha Jiří, Zduba Jan. Zpěváci a zpěvačky: Brym Jan Václav, Coufal Jaroslav, Hájek Josef, Hájková Jarmila, Holý Marek, Jelínková Klára, Jirglová Anna, Kolková Radka, Kratochvílová Anna, Kratochvílová Marie, Kučerová Tereza, Kühtreiberová Lenka, Musilová Vlasta, Novotný Jiří Topol, Ouředníčková Zdenka, Pytlíková Kamila, Sedláková Hana, Smutná Barbora, Smutná Silva, Smutná Tereza, Vrzalová Kateřina, Zachovalová Veronika, Zdubová Marie. Muzikanti: Coufal Jaroslav (akordeon), Ryšánková Barbora (housle), Smutná Barbora (flétna). Zvuková režie, mix a mastering: Jiří Topol Novotný. Produkce, výběr a sestava písní, grafická úprava: Silva Smutná. Vydavatel: Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace. Výroba: AZCD Brno. Rok vydání: 2016. Náklad: 1000 ks. Hudební nosič byl vydán na základě finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Lidové písně z Podhorácka

Zpěváčci a sbor Národopisného souboru Bítešan

Ve středu 17. září 2014 byl hostem tematického pořadu Radia Proglas Folklorní okénko určeného pro milovníky lidových písní (projekt Muzikanti, to sú chlapci) ženský pěvecký sbor a zpěváčci Národopisného souboru Bítešan z Velké Bíteše. Redaktorka pořadu Kateřina Kovaříková promlouvala se Silvou Smutnou z Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč o lidových písních publikovaných ve sbírce "Lidové písně z Podhorácka". Ukázky písní následně zazněly v podání sólových zpěváčků a pěveckého sboru. Záznam pořadu v živém vysílání Radia Progras obsahuje tento hudební CD nosič.