Na dalším workshopu reservního tisku vynikla kreativita i nebývalý zájem účastníků o modrotisk v celé jeho šíři.

V úterý 22. října 2024 proběhl na Šmeralově statku další z workshopů potisku látky za pomoci modrotiskových forem a tiskařské reservy. Tyto modrotiskové dílny pořádá Muzeum Vysočiny Třebíč na Šmeralově statku už několik let. Ovšem právě na tuto dílnu se sjel zatím nejvyšší počet účastníků z okolí Třebíče, lépe řečeno z celého kraje. Místní třebíčské "tiskaře", z nichž někteří přišli už podruhé či potřetí, doplnili zájemci o modrotisk z Jihlavska, Telčska nebo například ze Skleného nad Oslavou, což nám udělalo ohromnou radost. Navíc, když se probíraly a zkoušely řešit problémy s řemeslem modrotisku spojené, neboť i tisk, barvení či látka sama chtějí své-zkušenosti, dovednosti, znalosti, um a trénink, projevili účastníci workshopu téměř profesionální zájem o věc.

Což o to, plátna nakonec dopadla na výbornou, ovšem my musíme doufat, že jsme se pokusili odpovědět na položené otázky co nejlépe a radou navést pány a dámy k co nejlepšímu řemeslnému výkonu.

Snažíme se v oblasti modrotisku neustále vzdělávat a získávat nové zkušenosti. Proto jsme  ve čtvrtek 17. října vyrazili na prohledy za modrotiskaři Tomášem Bartošem a jeho otcem Milanem. A upřímně, jejich ateliér v nových prostorách Umělecké kolonie Bastion IV v Josefově nás nadchnul. Bartošovi zde společně pořádají workshopy modrotiskání pro školy a širokou veřejnost. Milan Bartoš také patří mezi jediné dva formíře v České republice, kteří vyrábějí a restaurují tradiční formy pro modrotisk.

Milan Bartoš se svým synem dlouhodobě podporují a propagují toto staré řemeslo, které bylo v roce 2018 zapsáno do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO). 

A navíc právě v den naší návštěvy v Josefově byl letos poprvé 17. říjen slaven jako Mezinárodní den nemateriálního kulturního dědictví. 

Říkáme si tak, že jsme nemohli slavit lépe.